Канада бара 48.000 шофери, плата до 64.000 евра

Facebook
Twitter
Email
Print

Здружението на возачи на камиони во Канада објави дека на транспортниот сектор му недостасуваат 48.000 возачи низ целата земја, а потребата за нив треба да се исполни до 2024 година.

 

Платата за возачи се зголемува од ден на ден, но не го решава проблемот. Возачите на камиони кои штотуку почнуваат да ја вршат оваа работа годишно заработуваат околу 80.000 канадски долари (околу 51.457 евра). Во некои делови од земјата оваа сума изнесува и 100.000 канадски долари (околу 64.361 евра) годишно.

 

Властите на Њу Бруншик, започнаа програма за дозволување на имигранти кои ќе работат како возачи на камиони.

 

Така, во периодот од 2015 до 2017 година, 390 возачи на камиони дошле да работат од странски земји. Пилот-проектот вклучува возачи од Велика Британија, Бугарија, Полска, Украина и Јужноафриканската Република.

 

Но, со ова си направиле уште поголем проблем, бидејќи возачите, откако добиле дозвола за престој, отишле да работат во Онтарио или на запад.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи