ВИДЕО – Започна 44-тиот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Во Прилеп на камената бина на плоштадот „Александрија“ вечерва започна 44-тиот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. На фестивалот денеска и утре ќе настапат околу 250 исполнители на изворни инструменти и песни од цела Македонија. Утре фестивалот ќе продолжи на Рудина кај Долнени. Уметничкиот директор и селектор на фестивалот, професор д-р Родна Величковска вели дека морало да се направи селекцијата од околу 500 пријавени, а задовоство било тоа што изворниот мелос се негувал кај младите.

 

Манифестацијата е финансирана од Министерството за култура, со финансиска поддршка од прилепската локална самопуправа и со логистичка и морална поддршка на општина Долнени. Утре во Долнени е натпреварувачкиот дел. Жири комисијата на Фестивалот ќе ги оценува и ќе ги награди најдобрите настапи. Ќе ги додели Гран при наградата за најдобри учесници и гајдата на Пеце Атанасовски за најдобриот гајдаџија која ја обезбедува Општина Долнени. Лани, за прв пат се изгради амфитеатар на Рудина кај Долнени и се уреди просторот за учесниците.

 

Погледнете како вечерва изгледаше атмосферата на фестивалот во центарот на Прилеп и дел од изјавите на учесниците.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи