Петмина убиени во вооружен инцидент во новинска редакција во Мериленд

Facebook
Twitter
Email
Print

Пет лица се убиени и 20-тина се ранети во пукањето што се случи синоќа во редакција на весник во Анаполис, во сојузната американска држава Мериленд, недалеку од Вашингтон.

 

Полицијата соопштила дека едно лице е приведено во врска со злосторството. Американската агенција за контрола на огненотo оружје соопшти дека одговорила на пукањето во просториите на весникот „Капитал“.

Идентитетот на убиецот се уште не е откриен од полицијата, но повеќето медиуми известуваат дека станува збор за 38-годишниот Џарод Рамос, кој претходно го тужел весникот за клевета во 2012 година.

 

Уредникот на весникот Чејс Кук преку Твитер соопшти дека не се откажуваат и дека „утре ќе го објават проклетиот весник“.

 

Ова претставува најкрвавиот напад над новинари во САД.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи