Американската амбасада во Скопје го одбележа 4 јули – Денот на независноста на САД

Facebook
Twitter
Email
Print

Со спектакуларен огномет во Американската амбасада во Скопје вечерва беше одбележан 4 јули, Денот на независноста на САД. Годинава одбележувањето беше во знакот на џинсот како автентичен американски производ и бренд кој опстојува од 19 век, како и сината, белата и црвената боја, кои го симболизираат американското знаме.

 

На прославата беа присутни премиерот Зоран Заев, министри, пратеници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, речиси целиот тим на СЈО, судии, обвинители, новинари, амбасадори…

 

„Народите на нашите две земји ја делат желбата за успех затоа што напорно работат без оглед кои се нашите семејства и кого го познаваме. Сакаме нашите закони да создадат еднаков амбиент за сите и сакаме нашите деца и внуци да го уживаат животот полн со можности, слобода и мир“, порача амбасадорот Бејли.

 

Прославата заврши со огномет и со желба за одлична соработка и во иднина меѓу Македонија и Америка.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи