Разбиена криминална група во Шпанија, уапсени 129 лица

Во акција на шпанската полиција и Интерпол разбиена е криминална мрежа, која дејствуваше од Кавказ до Шпанија и Франција, при што се уапсени 129 лица.

 

„Уапсените, воглавно Американци, се сомничат за кривични дела поседување на оружје и кражба на накит“, соопшти денеска Интерпол.

 

Тоа е една од поголемите операциии во Шпанија, при што е извршен претрес во повеќе од 70 локации, а осомничените се уапсени минатата недела во Шпанија и во Франција.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.