Состојбата на претепаното бебе се стабилизира, полицијата истражува кој го тепал

Facebook
Twitter
Email
Print

Се стабилизира состојбата на 14-месечното бебе кое викендов беше примено на КАРИЛ со крварење во мозокот и тешки скршеници на коските на нозете.

 

Од Клиниката велат дека детето почнало само да дише и да се храни, а ако добро напредува во следните 24 часа ќе биде префрлено на Детската клиника. Нозете на детето ќе бидат ставени во лонгета, а лекарите ги третираат и старите повреди кои ги забележале на телото.

 

Полицијата истражува што се случило со детето, а случајот го презеде и Министерството за труд и социјала од каде велат дека се преземени сите мерки за заштита на детето додека трае истрагата. На детето му е одреден старател, а социјалните служби не дозволуваат контакт на роднините со девојчето.

 

Пред два дена 20 годишната К.М. била примена во Ургентниот центар со видливи повреди, со нејзината едногодишна ќерка која имала тешки телесни повреди. Мајката давала различни и контрадикторни изјави за тоа што се случило, а случајот веднаш бил пријавен во полиција.

 

Неофицијално, жената и нејзиното бебе ги претепале неколку роднини на нејзиниот сопруг кој е во затвор.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи