ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ: Прилеп стои цврсто во одбрана на уставното име, Сугарески и Локвенец да им се извинат на прилепчани

Прилеп, бастионот на македонштината, стои цврсто во одбрана на уставното име на Република Македонија. Хари Локвенец и Горан Сугарески треба јавно да им се извинат на своите сограѓани, поради обидите да ги сокријат лагите на Зоран Заев, порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп.

 

Прес конференцијата ви ја пренесуваме во целост.

 

 

Прилеп е бастион на македонштината. Тоа сме го докажале многу пати досега. Историјата го запишала Прилеп како град херој, град на непокорот!

 

Колку и да сaка сегашната влада на СДС тоа да го измени со потпишување на капитулантски договори нема да и успее. Токму поради цврстината на љубовта на прилепчани кон сопствената земја, Заев своите предавства ги најави токму од Прилеп. Во Прилеп Зоран Заев најави дека ќе ги прави двојазични Прилеп и Република Македонија. Токму тоа и го исполни. Во Прилеп на митингот на локалните избори Заев се колнеше дека нема да го промени името на државата, меѓутоа и тоа го направи. Свесно ги лажеше своите поддржувачи дека тој нема да дозволи промена на уставното име на Република Македонија, а токму тоа го договори, а прилепските пратеници од СДС, Хари Локвенец и Кети Смилеска гласаа токму за промена на името на државата и тоа за севкупна употреба.

 

Зоран Заев и СДС се свесни дека ваквата измама скапо ќе ја платат во Прилеп, па затоа деновиве сме сведоци како Горан Сугарески, министер во владата на Заев и пратеникот Хари Локвенец од петни жили се обидуваат да ги убедат прилепчани, па и сите граѓани на Република Македонија дека со промена на името Македонија добива, а не дека губи се свое.

 

Сведоци сме дека Заев не смее да го употреби името Македонија во телевизиско интервју, а Локвенец и Сугарески се обидуваат да ги убедат прилепчани дека ќе останат Македонци, иако изгласаа и договорија да ни ја сменат националноста во северно македонци.

 

Тоа го гледа, тоа го чита секој човек од капитулантскиот договор кој го потпишаа.

 

Господа од СДС, Ви порачуваме, Прилеп и прилепчани стојат цврсто во одбрана на уставното име на Република Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ е столбот на непокорот. Нема да дозволиме со вакви манипулантски обиди преку учество на дебатни емисии и преку социјалните мрежи да ги понижувате прилепчани и нашата историја.

 

Бараме Хари Локвенец и Горан Сугарески јавно да им се извинат на своите сограѓани што се обидуваат да ги покријат лагите на Зоран Заев. Тие се негови соучесниции во обидот за предавство на државата и најмалку што можат да направат е да се извинат на сите за штетата што ја прават. Лагите и манипулациите веќе не поминуваат. Денес е ново време, денес се работи за опстанокот на Република Македонија.

 

Македонија ќе победи!

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи