ВИДЕО – Крушево преполно со туристи – започна светското и европското првенство во змејарство

Во Крушево започна 20-тото европско и 8-мото светско првенство во змејарство. На овие натпревари учествуваат околу 130 пилоти од 30-тина држави, а со нив дополнително се дојдени уште можеби 200 лица како придружни членови на тимовите. Над небото во Крушево можат да се забележат фасцинантни глетки со стотици параглајдеристи и пилоти на змаеви кои како да изведуваат совршен танц во воздухот.

 

Ова ќе биде секојдневие над небото во највисокиот град на Балканот во наредните 2 недели. Крушево уште еднаш докажува дека е една од топ 5-те дестинации во светот за развој на параглајдерството и змајарството. Одличните термички услови, рамниите терени за слетување и гостопримливоста се едни од главните фактори за тоа.

 

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ АТМОСФЕРАТА ОД ПРВИОТ ДЕН НА ОВИЕ НАТПРЕВАРИ !

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи