Столтенберг: Членство по исполнување на договорот со Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија се очекува да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција. Тоа го најави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

 

“Очекувам дека после историскиот договор од изминатите месеци за прашањето на името ќе се согласиме да го поканиме Скопје да започнеме пристапни разговори. Откако договорот ќе биде финализиран и спроведен ние ќе ја поканиме поранешната југословенска Република Македонија да стане 30-та членка на НАТО под нејзиното ново име – Република Северна Македонија. Силен сигнал дека вратата на НАТО е и останува отворена“, изјави Столтенберг.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи