Ракитиќ на чекор до светски рекорд

Facebook
Twitter
Email
Print

Фудбалерот за врска на Барселона и Хрватска, Иван Ракитиќ ќе има можност да стане играчот со најмногу одиграни натревари за минатата сезона, вкупно 71,  со што ќе биде и светски рекордер за одиграни средби во една натпреварувачка сезона.

 

Од нив, 55 ги одигра во каталонскиот дрес и 15 за репрезентацијата предводена од Златко Далиќ. Со вчерашниот настап против Англија во полуфиналето, 30-годишниот Хрват се израмни со Вилијан од Бразил, кој позади себе остави сезона со 70 меча.

 

Голема заслуга за тоа има и лекарскиот тим на хрватската репрезентација, бидејќи на само 24 часа до наптреварот со Англија, Ракитиќ имал температура од 39 степени.

 

„Бев болен, температурата ме остави без енергија, само лежев и се молев да имам сила да играм против Англија. Немаше шанса да го пропуштам тој важен натпревар, лекарите го одработеа својот дел од задачата и се појавив на теренот“, изјави Ракитиќ.

 

Екипата на Далиќ веќе го постигна својот најголем успех во историјата, а в недела со почеток од 17.00 часот, ќе има можност да и се одмазди на Франција за поразот од 1998 година, а воедно да атакува и за светската титула.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи