Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев

Facebook
Twitter
Email
Print

Генералниот секретар на НАТО официјално ја потпиша и му ја врачи поканата на Зоран Заев за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

 

На заедничката прес-конференција во Брисел, Столтенберг изјави дека со таквата одлука НАТО покажало дека вратата за членство останува отворена.

 

„Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, деталните пристапни преговори сега ќе започнат. Откако сите ваши национални процедури ќе завршат и откако ќе биде ратификувано од земјите членки ќе станете 30-та членка на НАТО со еднакво место на маса, еднаков глас во дискусиите и еднакво право на гласање во најуспешниот воен сојуз“, рече генералниот секретар по потпишувањето.

 

Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар.

 

„Ова е историска одлука за земјата и за граѓаните,  признание за нашата посветена работа две децении, и за сите македонски политичари од независноста до денеска“, рече Заев.

Заев се заблагодари и до премиерите на соседните Грција и Бугарија за постигнувањето на договорите за добрососедство и додаде дека нашето членство ќе ја консолидира демократијата во регионот и ќе служи како позитивен пример во Западниот Балкан.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи