Хоакин Феникс ќе го глуми познатиот негативец Џокер

По долги месеци полни со шпекулации, конечно беше потврдено дека DC и Warner Bros подготвуваат нов филм за најпознатиот стрип-негативец и најголем непријател на Бетмен, Џокер. Во главната улога ќе се појави Хоакин Феникс.

Приказната ќе раскажува за почетоците – како Џокерот станал психопат, криминалец и убиец, и веројатно ќе биде заснована на стрипот на Алан Мур и Брајан Боланд – „Убиствената шега“.

 

„Филмот ќе го истражува човекот кој е занемарен од општеството, но тоа нема да биде само карактерна студија, туку и поширока предупредувачка приказна“, најавија од компанијата.

 

Засега не е познат датумот за премиера ниту пак буџетот кој ќе го има овој филм, но гласините велат дека тој би требало да биде направен за околу 55 милиони долари. Сумата е многу пониска од онаа која ја користат останатите филмови со суперхерои, но мора да се разјасни дека новиот филм за Џокер нема да биде филм за суперхерои туку крими-драма со многу реалистични елементи.

 

Продуцент на филмот е познатиот режисер Мартин Скорсезе, кој е силно вмешан во секоја активност на овој проект.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.