ВИДЕО – Воз во Кина поминува низ станбена зграда

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Линијата 2 на Chongqing Rail Transit поминува точно по средината на една 19-катница со станови во градот Чонгкинг во Кина. Причината за тоа е недостигот на простор. Во урбаниот дел од градот живеат десетици милиони луѓе, па жителите на оваа станбена зграда можат да се качат на воз без воопшто да излезат од зградата.

 

Инсталираната опрема за намалување на бучавата овозможува возот да прави иста бука како една машина за миење садови.

 

Во Чонгкинг моментално живеат повеќе од 49 милиони жители, па архитектите морале да смислат креативно инфраструктурно решение во ограничениот простор кој го имаат на располагање.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи