Пратениците си го изгласаа намалувањето на патните трошоци на 20%

Facebook
Twitter
Email
Print

Пратениците ги усовоија законските измени со кои патните трошоци од 30 се намалија на 20 проценти за литар бензин по изминат километар. Решението беше подржано со 76 гласови за и еден воздржан.

 

Согласно измените,на пратениците им се овозможува и надомест за закупнина на стан во Скопје. Конкретно, на пратениците кои живеат подалеку од 100 километри од Собранието, им се остава и можноста за закуп на стан, со право на надомест за само четири патувања месечно од и до нивното место на живеење, за да може да контактираат со гласачите.

 

Законот помина без дебата и за него гласаа и пратениците од опозицијата.

 

Намалувањето на патните трошоци доаѓа по притисокот на јавноста поради високите суми што се одлеваа од буџетот за патувањето на пратениците, кои кај дел од пратениците се движеа и до над 10.000 евра за половина година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи