Состанок на Општинскиот оперативен штаб за заштита и спасување

На иницијатива на градоначалникот, Илија Јованоски денеска во Општина Прилеп е одржан состанок на Општинскиот оперативен штаб за заштита и спасување,со цел што поголема мобилност и превенција на последици од можни катастрофи.

 

„Не треба да не изненади ниту една ситуација. Како Општина и како Оперативен штаб за заштита и спасување, треба да бидеме постојано мобилни, да има синхронизирана соработка на сите надлежни претпријатија на локално и централно ниво, да биде воспоставена соработка и со приватните фирми, со цел да се знае кои нивни ресурси би биле ставени на располагање при појава на евентуални несакани ситуации“, порача градоначалникот Илија Јованоски.

 

Согласно со Законот за заштита и спасување, градоначалникот ја има функцијата и на командат на Општинскиот штаб, а претседателот на Советот ја презема обврската на началник на штабот.

 

На овој состанок е договорено согласно со законските регулативи да се ажурираат оперативните планови, како и севкупните ресурси коишто би биле ставени на располагање во услови на евентуална појава на кризни ситуации.

 

Градоначалникот Јованоски и претставниците од подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување -Прилеп, ја акцентираа потребата од целосна кадровска екипираност на службите, како и ажурирање на Планот за заштита и спасување на Општина Прилеп.

 

Синхронизираната и перманента соработка на надлежните од сите служби е елементарен услов за успешна имплементација на Општинаскиот план за заштита и спасување. Ова е констатација од денешната средба, на која што се преземени конкретни обврски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи