Едукативна велосипедска тура до Спомен Куќата на Блаже Конески на Јавен Простор Прилеп и ПрилепНаТочак

#Јавен Простор Прилеп и #ПрилепНаТочак денеска ја одржаа втората едукативна велосипедска тура до Спомен Куќата на Блаже Конески во селото Небрегово. На турата учествуваа 50-тина љубители на велосипедизмот.

 

Предавање за Спомен домот и за животот на Конески пред присутните одржа Миле Спирковски, водич во Домот и иницијатор за негова изградба.

 

Родната куќата на Блаже Конески се наоѓа во селото Небрегово, Општина Долнени, на околу 18 км. од Прилеп. Таа е реконструирана и официјално пуштена во употреба како музеј на 1 август 2005 година. Куќата во изминатиов период е посетувана од голем број посетители како од земјава така и од странство.

 

Во Спомен домот може да се види поставката за творештвото на Конески и една уникатна етнолошка поставка. Блаже Конески според некои рангирања се наоѓа помеѓу тројцата најзначајни Македонци во 20 век, веднаш зад Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков. Конески има освоено голем број домашни и меѓународни награди. Тој бил член и на повеќе научни академии и почесен доктор на повеќе универзитети во голем број држави.

 

Од Јавен Простор Прилеп и ПрилепНаТочак истакнаа дека оваа нивна соработка и запознавањето на знаменитостите во околината на Прилеп ќе продолжи и во идинина. На првата ваква едукативна тура прилепчани имаа можност да научат нешто повеќе за археолошкиот локалитет Стибера.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи