ВИДЕО – Во Прилеп презентирана кампањата „На секое дете му треба семејство“

Од 1 јуни откако е започната кампањата „На секое дете му треба семејство“ за згрижување на деца биле заинтересирани 270 семејства. Кампањата досега поминала низ 28 градови, а вечерва се презентираше пред прилепчани на просторот околу Градскиот Саат. Организатори се Министерството за труд и социјална политика и УНИЦЕФ, а целта на кампањата е да се покаже дека само семејно опкружување е добро за развојот на децата, а не нивна институционализација.

 

Во Прилеп досега 20 семејства имале згрижено 34 дечиња, а во план било наскоро да се отворат и два мали групни домови.

 

Дел од згрижувачите на овие дечиња го објаснија нивното искуство околу оваа проблематика и порачаа секој кој е во можност да згрижи барем едно вакво дете, затоа што љубовта која ќе ја добие за возврат била незаменлива.

 

Според министерството зас труд и социјална политика целта била до 2020 година од 0 до 3 годишна возраст да нема дечиња згрижени во институции.

 

Погледнете дел од изјавите и атмосферата од овој настан во Прилеп.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи