ВИДЕО – Вистинска атракција – Најголемиот оган во светот од кула од палети која се гради цели 3 месеци

Слинингбалет е уникатен фестивал во Норвешка на кој се слави раѓањето на Свети Јован Крстител. На локалните жители им треба околу 3 месеци за да ја изградат огромната кула од палети која потоа ја палат. Во 2016 година изградбата на кулата влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

 

За цело време околу огнот се поставени противпожарни чамци кои го гаснат за да не дојде до несреќа.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.