ВИДЕО – Вистинска атракција – Најголемиот оган во светот од кула од палети која се гради цели 3 месеци

Слинингбалет е уникатен фестивал во Норвешка на кој се слави раѓањето на Свети Јован Крстител. На локалните жители им треба околу 3 месеци за да ја изградат огромната кула од палети која потоа ја палат. Во 2016 година изградбата на кулата влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

 

За цело време околу огнот се поставени противпожарни чамци кои го гаснат за да не дојде до несреќа.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи