ВИДЕО – Пренослива турбина за производство на електрична енергија во природа

Оваа пренослива турбина е уникатен гаџет за сите љубители кои сакаат да поминуваат подолго време во природа. Со неа може да ги полните вашите мобилни телефони, таблети, фото апарати и слично.

 

За да работи оваа турбиина потребно е да  се стави во вода или на ветер. Доколку пак немате околу вас нити вода, ниту пак во моментот има ветер, на турбината има мала рачка со која мануелно може да ја вртите и да создададете струја. Турбината чиини околу 200 американски долари.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи