ВИДЕО – Најпосетуваната плажа во светот – 40.000 посетители дневно распостелени на само 500 метри должина

Плажата Далиан во Кина е најпосетуваната плажа во светот. Неа ве лето дневно ја посетуваат ии по 40.000 посетители. Таа е долга околу 500 метри. Во кој било друг дел од светот, оваа гужва би била смртоносна, но на оваа плажа е мирно и функционално.

 

На плажата нема гласна музика, не се игра тенис или одбојка на песок – логично бидејќи нема ни место – а исто така не станува ни збор за водени спортови.

 

Никој не ви забранува да се прошетате, но тоа не се препорачува бидејќи со сигурност ќе се изгубите по третиот чадор за сонце. Спасувачите на оваа плажа имаат само една задача – да одржуваат ред и мир.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи