Заев: Договор куќа гради – од земја скарана со сите, станавме пријателска држава

Facebook
Twitter
Email
Print

По повод одбележувањето на 17 години од Рамковниот договор, премиерот Зоран Заев имаше свое обраќање, при што се осврна само на референдумот велејќи дека тој ќе донесе благосостојба во Македонија. Заев рече дека Македонија им покажала на сите оти грешат кога велат дека Грција е непријател на нашата земја. Тој уште еднаш ги потенцираше придобивките од Договорот со Грција.

 

„Грбот, јазикот, знамето и химната, остануваат исти. Идентитетот ни го негираа, сега е прифатен. Со членството во ЕУ и НАТО ни се гарантира стабилноста“, рече Заев.

 

За една година Македонија од земја скарана со сите, стана пријателска држава, вели Заев, според кого, по доаѓањето на новата власт се унапредиле меѓусоседските односи.

 

„Се потврди старата поговорка ‘Договор куќа гради’“, додаде Заев.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи