„Highway to Hell“ изведена од над 450 гитаристи!

Вчера во Сиднеј се собраа 457 гитаристи кои симултано го свиреа класикот „Highway to Hell“ од 79-та година на групата „AC/DC“. Целта е да се сруши светскиот рекорд на луѓе кои свират иста песна во исто време на електрична гитара.

 

Претходниот светски рекорд е од 2013 година, кога 368 гитаристи во Индија ја изведуваа „Knocking On Heaven’s Door“ од „Guns N’ Roses“.

 

Вчерашниот обид треба да биде потврден од Гинис во наредните шест недели.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.