„Highway to Hell“ изведена од над 450 гитаристи!

Вчера во Сиднеј се собраа 457 гитаристи кои симултано го свиреа класикот „Highway to Hell“ од 79-та година на групата „AC/DC“. Целта е да се сруши светскиот рекорд на луѓе кои свират иста песна во исто време на електрична гитара.

 

Претходниот светски рекорд е од 2013 година, кога 368 гитаристи во Индија ја изведуваа „Knocking On Heaven’s Door“ од „Guns N’ Roses“.

 

Вчерашниот обид треба да биде потврден од Гинис во наредните шест недели.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи