Втор меѓународен „ФИС ролер ски куп Тоше Проески“

Од 24-ти до 26-ти август ќе се одржи вториот по ред ФИС Ролер ски куп „Тоше Проески“, со две трки на регионалниот пат Кривогаштани-Крушево.

 

Настанот започнува со официјален тренинг во петок во 15 часот, а трките се закажани за сабота и недела во 9 часот. Во сабота стартуваат трките со поединечен старт на 12км мажи и 6км жени во слободен стил, додека во недела се трките на 10км мажи и 5км жени исто така во слободен стил.

 

Купот официјално ќе биде отворен од претседателот на организациониот борд Васил Сокле, градоначалникот на Општина Крушево Томе Христоски, директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски и Министерот за внатрешни работи на РМ Оливер Спасовски.

 

Овој куп е од меѓународен карактер со учесници од Австрија, Хрватска, Грција, Словенија, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Турција, Романија и др.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи