„Мамути“ на Триглав

Шест члената екипа на Планинарски Клуб „Мамути“ од Прилеп и Лејди Фит се искачија на врвот Триглав. Стартна точка им била „Алајжаев дом“. Патеката што ја одбрале за движење била и најтешката патека попозната уште и како „Томиншкова пот“.

 

„Се движевме по доста јаки успони низ многу ферати и ризични делови. Крајната цел за првиот ден беше домот „Кредарица“ кој се наоѓа на надморска висина од 2.515м. до кој стигнавме после 6 часовно искачување на карпестиот дел. На 19-ти август во 6:30 часот екипата тргна за искачување на врвот по ферата од каде ние беа потребни околу 2 часа. Целата екипа добро се справи со сите овие предизвици кои ни ги приредија Јулските Алпи и врвот Триглав 2.864 м.н.в“, велат од ПК „Мамути“ Прилеп.

 

Наредна тура на П.К. „Мамути“ ќе биде на на 08-09.2018 во соседна Бугарија на Пирин планина каде ќе се искачуваат четири врва мала, средна и голема „Тодорка“ и третиот врв по висина на Балканот „Вихрен“ 2.914 м.н.в.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи