Во ЕУ ЗА – слоганот за кампањата за поддршка на референдумот

Facebook
Twitter
Email
Print

По вчерашниот објавен статус на Фејсбук, во кој потенцира дека „Со влегувањето на Република Македонија во ЕУ ќе имаме повисок животен стандард, бидејќи о влегувањето во ЕУ се приклучуваме на пазарот од 500 милиони потрошувачи, што значи зголемен извоз и економски раст“, премиерот Зоран Заев денес објави свој став поврзан со македонскиот јазик.

 

Заев го откри слоганот под кој ќе оди кампањата на власта за поддршка на референдумот и договорот за името со Грција. Под мотото „Во ЕУ ЗА“ од граѓаните се бара да го заокружат одговорот што ќе ја внесе Македонија во ЕУ и во НАТО.

 

„Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители. Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република Македонија и земјите членки од Европската унија ќе се водат и преведуваат и на македонски јазик, како официјален и признаен на територијата на која живеат половина милјарда жители“, пишува претседателот на владата.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи