ВИДЕО – Активни подготовки за DOWNHILL CUP TOPTASH 2018 кај Прилеп

На 1 и 2 септември кај месноста Топташ во Прилеп, во организација на клубот за екстремни спортови „Sky Riders Prilep“ и Велосипедскиот клуб „Илинден“ ќе се одржи Државното првентво на Македонија во „Downhil“ – CEVITANA DOWNHILL CUP TOPTASH 2018.

 

ВИДЕО ОД ГОДИНЕШНИТЕ ПОДГОТОВКИ НА СТАЗАТА И ТРЕНИНЗИТЕ

 

 

 

Според организаторите на натпреварот се очекува да присуствуваат 50-тина натпреварувачи од Македонија и странство. Овој настан се организира по 3-ти пат, а патеката е со должина од 1.800 метри.

 

„Патеката секоја година е се подобра и со потешки елементи, веруваме дека сме на добар пат да го заживееме и овој нов спорт давајќи му уште едно обележје на Прилеп како град на екстремните спортови покрај параглајдингот, мотокросот, болдерингот, алпинизмот, планинскиот маратон и слично. Со подршка од локалната самоуправа Прилеп и „Витаминка“ ќе бидат доделени парични награди за најдобрите три времиња на натпреварот: прво место 15.000 денари, второ место 10.000 денари и трето место 5.000 денари“, вели Златко Спиркоски, организатор на настанот од клубот „Sky Riders Prilep“.

 

Инаку почетоците на овој спорт кај нас потекнуваат уште пред 10-тина години, со кратки делници, а посериозен пристап се прави во 2016 година кога за прв пат се направи оваа патека на Топташ во должина од 1.400 метри, која сега е долга 1.800 метри. Во моментов активно со овој спорт се занимаваат 15-тина млади од Прилеп.

 

РАСПОРЕД :

ПЕТОК 31.08.2018

09:00 – 12:00 Преглед на стазата без велосипеди
12:00 – 18:00 Неофицијален тренинг без обезбеден превоз, медицинска екипа, и судии.

САБОТА 01.09.2018

08:00 – 10:00 Пријавување и превземање на стартните броеви
10:00 – 16:00 Тренинг со обезбеден превоз, медицинска екипа и судии.

НЕДЕЛА 02.09.2018

08:00 – 10:00 Официјален тренинг со обезбеден превоз, медицинска екипа и судии.
11:00 – 13:00 Квалификации со обезбеден превоз, медицинска екипа и судии.
14:00 Финален спуст

Организаторот го задржува правото за измена на распоредот и времето со цел побрзо и поквалитетно одвивање на натпреварот. 

 

ГАЛЕРИЈА ОД ПРЕТХОДНИТЕ ГОДИНИ НА DOWNHILL CUP TOPTASH

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи