ВИДЕО – Марко Пејчиноски, кој го преплива Охридското езеро е новиот македонски супер херој

Македонија од вчера има нов супер херој, а тоа е 12 годишниот Марко Пејчиновски. Пејчиновски запишам огромен дел од историјата во маратонското пливање во Македонија затоа што на свои само 12 години успеа да преплиива 25 километри, од манастирот Свети Наум до пристаништето во Охрид, за 9 часа и 2 минути. За да овој успех биде уште поголем знајачно е да се нагласи дека Пејчиновски оваа дестиинација ја препливал користејќи ги само рацете бидејќи пред околу 2 години доживеал инфаркт на левиот колк.

 

Повеќе за овој огромен успех на 12 годишниот Марко Пејчиновски погледнете во интервјуто.

 

ИЗВОР : СИТЕЛ

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи