За 5% ќе се зголемам платите во основното и средното образование

Facebook
Twitter
Email
Print

На последната седница на Влада, беше изгласана одлука за покачување на платите во основното и средното образование за 5%. Покачувањето ќе стартува со септемвриската плата.

 

На покачувањето му претходеше потпишување на договор меѓу министерството за образование и наука и самостојниот синдикат за образование, наука и култура.

 

Целта како што информираат од Владата е подобрување на статусот на работниците во основните и средните училишта, а со спогодбата се утврдува и најниската плата.

 

Од синдикатот ја поздравија спогодбата за покачување на платите, но велат тоа треба да е само почеток и поттик за понатамошни зголемувања, особено во високото образование. Само на тој начин според нив, ќе се подобри и квалитетот на образованието во Македонија.

 

Со спогодбата, најниската плата на сите вработени во основните училишта ќе изнесува 12.714 денари, а најниската плата за вработените во средните училишта ќе изнесува 13.117 денари.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи