Претседателот Иванов нема да биде во Македонија за време на референдумот

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот Ѓорге Иванов нема да биде присутен во земјава за време на одржувањето на референдумот за промена на уставното име на Република Македонија. Од Кабинетот на претседателот истакнаа дека Иванов ќе биде спречен да го даде својот глас „за“ или „против“ на референдумот, поради тоа што, ќе ја претставува Македонија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

 

„Неговото отсуство од земјава е резултат на договорениот „систем на ротација“, според кој една година во Њујорк оди премиерот, а друга година шефот на државата“, велат од Кабинетот.

 

Генералното собрание на ОН годинава ќе се одржува од 25 до 30 септември. Според прелиминарниот распоред на учесници во главната дебата на генералното собрание на ОН, претседателот Иванов ќе има свое обраќање на 27 септември.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи