Прототип на новата „лада нива“ претставен на саем во Москва

Главната ѕвезда на овогодишниот автосалон во Москва е најавниот прототип за наследникот на легендарната Lada 4×4 (Niva). Атрактивен теренец кој во сериска верзија најверојатно ќе се појави во 2019 година.

 

Особено интересен е и фактот што автомобилот има 5 врати, каросеријата нема Б столб, па задните врати се отвораат наназад. Возилото има алуминиумски тркала од 21 инчи, лед предни светлосни единици, панорамски кров и комплетно дигитализиран кокпит.

 

 

Според првичните најави, под хаубата би требало да се најде 1.8-литарски бензинец со 122кс, а се очекува и збогатување на моторната понуда.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи