Тевдовски: 28,7 милиони евра од СБ за нови градинки и унапредување на социјалните услуги

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерството за финансии ќе склучи договор со Светска банка (СБ) за обезбедување средства во износ од 28,7 милиони евра за унапредување на социјалните услуги.

 

Проектот, како што истакна министерот за финасии Драган Тевдовски при објаснувањето на Предлог законот во Собранието, опфаќа проширување на капацитетите за предучилишно згрижување и воспитание преку изградба на нови објекти и пренамена или надградба на постоечката инфраструктура на предучилишни институции.

 

Предлог законот со кој ќе се овозможи финансирање на Проектот за унапредување на социјалните услуги денеска влезе во собраниска процедура.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи