ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија

Facebook
Twitter
Email
Print

Европската унија денеска ги продолжи санкциите за 44 компании и 155 поединци поврзани со Русија, кои се обвинети дека ја поткопуваат независноста на Украина и ги поддржуваат сепаратистичките движења на истокот на оваа земја.

 

„Наша проценка е дека состојбата не дозволува менување на режимот на санкции“, соопшти Европскиот совет.

 

Санкциите беа воведени во март 2014 година, откако Русија изврши анексија на полуостротов Крим. ЕУ оттогаш ги продолжуваше овие санкции на секои шест месеци.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи