Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Facebook
Twitter
Email
Print

Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците и на лица на функции.

Санчез ова го изјави во говор по повод 100 дена од доаѓањето на власт на неговата Влада.

 

За усвојување на ваков предлог потребна е парламентарна поддршка, а Социјалистичката партија на Санчез има само 84 од вкупно 350 места во Долниот дом на Парламентот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи