Исчезна шефот на Интерпол по патување во Кина

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Француските власти отворија истрага, откако претседателот на меѓународната агенција за полициска соработка Интерпол, Менг Хонгвеј беше пријавен за исчезнат по патувањето во неговата родна земја Кина.

 

Исчезнувањето на Хонгвеј, поранешниот заменик министер во кинеската влада и сегашниот претседател на Интерпол, го пријавила неговата сопруга откако тој минатата недела отпатувал за својата родна Кина. Оттогаш, од него нема ни трага ни глас.

 

Менг Хонгвеј во ноември 2016 година е избран за претседател на Интерпол, меѓународното тело кое ѝ помага на полицијата ширум светот во истраги за кои е потребна соработка на полицијата од повеќе земји.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи