ВИДЕО – Претставата „Куќа за рушење“ од аматерскиот театар „Пучка сцена“ од Хрватска пред публиката во Прилеп

Аматерскиот театар „Пучка сцена“ од општина Херцеговац, Р. Хрватска, се претстави пред прилепската публика со комедијата „Куќа за рушење“. Ова е нивно прво гостување во Прилеп, по покана на училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“.

 

Претходно во февруари училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ беше гостин на нивниот фестивал „Дани хрватског пучког театра“. Од „Чин 4 Сцена 5“ велат дека овие соработки кои ги остваруваат со аматерските театри надвор од Македонија придонесуваат за размена на искуства и подигнување на аматерскиот театар на едно повисоко нив.

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ЦЕЛАТА ПРЕТСТАВА „КУЌА ЗА РУШЕЊЕ“ ОД АМАТЕРСКИОТ ТЕАТАР „ПУЧКА СЦЕНА“

 

 

 

ИЗЈАВИ ОД САША НАЦЕВСКИ И ЗРИНКА ЦВИТОЈЕВИЌ ЗА ГОСТУВАЊЕТО НА АМАТЕРСКИОТ ТЕАТАР „ПУЧКА СЦЕНА“

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи