ЕП ја поддржа забраната за користење пластика за еднократна употреба

Facebook
Twitter
Email
Print

Европскиот парламент со големо мнозинство изгласа мерка за забрана за користење на пластични производи за еднократна употреба во Европската унија, како што се цевчињата и приборот за јадење.

 

Мерката беше усвоена со 571 гласа наспроти 53, а 34 парламентарци беа отсутни.

 

Пратениците ја поддржаа забраната за употреба на пластични прибори за јадење, каде што спаѓаат пластичните чинии, стапчињата за чистење уво, сламките за пиење и пластичните стапчиња за балони. Нацрт-законот за забрана исто така предвидува намалување на употребата на пластиката за еднократна употреба во амбалажите за храна и пијалаци, како што се пластичните чаши.

 

Поддржувачите велат дека пластиката е извор на загадување од кое се гушат океаните и градовите и дека се потребни декади пред таа да се разгради.

 

„Ако не преземеме акција, до 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика од риби“, кажа еден парламентарец.

 

Ако мерката биде одобрена од Европската комисија ќе постане закон во државите членки во 2021-ва година. Во мерката исто така се вклучени рокови за редуцирање и рециклирање на други видови пластика, како што се шишиња, конци за ловење риби, пакети за храна.

 

Одлуката ќе се прошири и на филтрите во цигари, кои прават огромно ѓубре на плажите. Производителите ќе мора да ја намалат пластиката во нив за 50% до 2025, односно за 80% до 2030 година. Друг амбициозен проект предвидува 90% од пластичните шишиња да се рециклираат до 2025 година.

 

Научниците велат дека речиси 150.000 тони пластика се фрлаат во европските води дневно, кои со помош на струите во водата патуваат на долги растојанија. Штетното влијание на пластиката врз животот во морето предизвикува рибите и големите водни цицачи да умираат поради загадувањето.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи