Телото на убиениот новинар Кашоги било растопено во киселина

Facebook
Twitter
Email
Print

Телото на убиениот новинар  Џамал ​​Кашоги било расцепкано на парчиња , а потоа растопено во киселина , соопштува советникот на турскиот претседател Ердоган.

 

,,Во овој степен на истрагата утврдивме дека не се задоволиле со тоа што го исекле телото на парчиња , туку се ослободиле од телото со разградување.” , вели Јасин Актај.

 

„Сакале да бидат сигурни дека од трупот нема да остане ниту трага. Убиството на невин човек е злосторство, а тоа што е направено со телото е второ злосторство и срам“, заклучува тој.

 

Пред точно еден месец Кашоги влегол во конзулатот за да извади документи за венчавка со турска државјанка и не излегол . Во конзулатот го пречекала група од 15 убијци од Саудиска Арабија , кои го задавиле , а потоа му го распарчиле трлото. Ријад уапси 18 лица , а Турција бара нивна екстрадиција.

 

Убијците истиот ден дошле во Турција и по неколку часа од убиството , се вратиле во Саудиска Арабија.

 

Саудиска Арабија ги негираше информациите дека  кралското семејство било вклучено во убиството и рекоа дека се „одлучни  да ги дознаат сите факти”.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи