Европол: Запленети повеќе од 30.000 артефакти

Facebook
Twitter
Email
Print

Повеќе од 30.000 артефакти, меѓу кои и грчка и римска керамика, шлемови, погребни урни, ламби, стрели и копја запленети се во рамките на најновата операција насочена против трговијата со културни добра во Европа, соопшти денеска Европол.

Во соопштението се наведува дека помеѓу запленетите артефакти има и оригинали и фалсификати.

 

Артефактите се запленети во рамките на операцијата Сардика, со која раководи шпанската Цивилна гарда и бугарската криминалистичка полиција, со поддршка на Европол и Евроџаст, насочени против организираните криминални групи осомничени за кражба и фалсификување на артефакти.

 

При операцијата на 23 октомври извршен е истовремен претрес на 17 имоти во Бугарија и Шпанија, што доведе до апсење на 13 осомничени лица, а конфискувани се и околу 180.000 евра во кеш.

 

Истрагата покажа дека криминалната банда работела првенствено од Шпанија, вршела нелагални ископи и тргувала со културните добра, украдени од археолошките наоѓалишта во Бугарија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи