Силна експлозија среде ноќ го обои небото над Њујорк во сина светлина

Facebook
Twitter
Email
Print

Силна експлозија на трансформатор вчеравечер ги вознемири дел од жителите на Њујорк. Експлозијата се случила во електрична инсталација, а небото над градот било обоено во силна сина светлина.

 


 

Експлозијата се јавила како последица на технички дефект на трансформатор кој набрзо е отстранет и нема информации за повредени.

 

Набргу после експлозијата се огласија од локалната компанија за електрично напојување, „Кон Едисон“. Преку објава на Твитер од таму објаснија дека дошло до пожар во нивна потстаница кај Квинс, при што биле зафатени неколку трансформатори.

 

Поради хаваријата дошло до проблеми во напојувањето со електрична енергија, имало одложување авионски летови, како и застои во њујоршкото метро.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи