ВИДЕО – 159 медали за ЏК „Сеишин“ за 2018, доделени и наградите за 2018 година на ниво на клубот

На 28.12.2018 година Петок, Џудо Клубот Сеишин-Прилеп го одржа последниот тренинг за 2018 година. На тренингот имаше пригодна свеченост и доделување награди за најдобрите натпреварувачи за натпреварувачката 2018 година на ниво на клубот.

 

Листа на најдобри на ниво на клуб за 2018 година :

 

Ветерани:

Киро Здравески, Маке Спиркоски и Ацо Божиноски.

 

Сениори:

Христијан Ѓураков Јуниорки: Александра Најдоска

 

Јуниори:

Марио Цинцароски

 

Кадетки:

Теодора Димеска Кадети: Јован Најдоски

 

Пионерки:

Леона Настоска Пионери: Андреј Трајковски

 

Помлади Пионерки:

Теа Настоска Помлади Пионери: Никола Магдески

 

Деца девојчиња:

Анастасија Кузманоска

 

Деца момчиња:

Борис Џагадуроски

 

Најуспешен натпреварувач на ниво на Клуб е прогласен Јован Најдоски.

 

 

Во натпреварувачката 2018 година Џудо Клубот СЕИШИН Прилеп зеде учество на вкупно 8 Државни Првенства со освоени 74 медали, 10 Меѓународни Турнири со освоени 78 медали и 3 Балкански Првенства (членови на клубот како претставници на Репрезентацијата на РМ) освоени 7 медали и 1 европски куп без пласман.

 

„Имено на овие Првенства освоени се вкупно 159 медали. Најзначаен успех е освоеното 2-ро место на Христијан Ѓураков и 3-то место на Александра Најдоска на Балканското Првенство за Сениори и 2-то место во Екипна конкуренција исто така на Балканското Првенство за Сениори-ки како членови на репрезентацијата од нашиот клуб беа: Христијан Ѓураков, Марио Тошески, Кристијан Тошески, Бобан Глигуроски и Александра Најдоска. Имавме настап и на Европски Куп во Ѓер Унгарија за кадети-ки со натпреварувачката Теодора Димеска каде не успеавме да освоиме позначителен резултат“, вели тренерот Дејан Мицкоски.

 

Клубот оваа година организираше 2 Државни Првенства и 1 Меѓународен Турнир, 1 Меѓународен Џудо камп за Пионери, 1 Манифестација – Европска Недела на спортот, а зеде учество уште на 2 Меѓународни џудо кампови, 2 спортски манифестации и 2 џудо семинари за стручните кадри.

 

„Исто така оваа година Клубот СЕИШИН беше добитник на ПРЕСТИЖНАТА 3 Ноемвриска награда доделена од Општина Прилеп за посебни заслуги од областа на спортот, а ги одбележа и двата јубилеја 15 години од формирањето на клубот и 10 години од Меѓународниот Турнир „Прилеп Град Херој-2018“ кој стана препознатлив во Балкански рамки. Џудо Клубот Сеишин во преодниот рок за време на новогодишните и Божиќните празници ќе направи кратка пауза и одмор за своите членови а потоа ќе се започне со интензивни тренинзи и подготовки за новата натпреварувачка 2019 година. Планираме програма со поинтензвни настапи на Меѓународно ниво. Со почит! Џудо Клуб СЕИШИН -Прилеп“, додава Мицкоски.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи