Второ место за Ставре Јада на ФИС натпреварот во нордиско трчање во Србија

Нашиот репрезентатиивец во нордиско скијање и биатлон Ставре Јада го освои второто место на ФИС натпреварот во нордиско трчање кој се оодржа во Сјеница, Србија. Јада освои и 76 ФИС поени во доста силна балканска конкуренција.

 

„Тука не застанувам,од утре повторно се враќам на тренинг. Во јануари и февруари имам доста натпревари. Според мене 2018 е успешна година. Најмногу ќе ја паметам по Олимписките игри во Пјонг Чанг и неколкуте добри резултати во нордиско трчање. 2019-та пак кон крајот на јануари и почетокот на февруари ме очекува Светско јуниорско првенство во биатлон, потоа следуваат околу 7 трки во нордиско скијање, а во март светско сениорско првенство во Шведска“, истакна Јада.

 

Неговиот најголем сон е учеството на светскиот куп во нордиско скијање во 2019-та.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи