ВИДЕО – Кристалното сино езеро во Казахстан, каде што дрвјата растат наопаку и има сцени како од научно фантастичен филм

Facebook
Twitter
Email
Print

Вгнездено во пошуменото подрачје на планините Тјан Шан, казахстанското езеро Каинди ги поканува сите оние кои ја посетуваат оваа природа да нурнат во овој надреален подводен свет.

 

 

Езерото е создадено од земјотрес што се случил во 1911 година. Тоа е слатководно и е дом на цела шума елки потонати под чистите води. Кога земјотресот го погодил ова подрачје се создало природна брана која полека се полнела со дождовница со текот на годините, оставајќи ги дрвјата што биле оштетени потопени во водата.

 

Скаменетите дрвја изгледаат исто толку фасцинантни како да излегуваат од длабочините на водата, а она што ја прави сцената уште поопасно е тоа што тие сè уште ги одржуваат иглите на нивните гранки повеќе од 100 години, како резултат на ладните температури во водата, бидејќи езерото се наоѓа на 6.500 метри надморска височина.

 

 

Езерото е популарна локација за нуркачите кои сакаат да нурнат во подводна оаза исполнета со остатоци од бујна шума. Езерото е исто така познато по своите живописни бои, кои се префрлаат од тиркизна до смарагд зелена – во зависност од светлината – благодарение на различни минерали како вар кои се создале под водата со текот на времето.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи