Повеќе од 20 мртви од екстремниот студ во САД

Facebook
Twitter
Email
Print

Поларниот студ досега однесе 21 живот во САД. Температурите коишто се спуштија до минус 50 степени целзиусови потполно го парализираа Чикаго и сојузната држава Минесота. Дел од настраданите се жртви на сообраќајки, а некои од нив биле бездомници кои замрзнале на тротоарите.

 

Повозрасните жители се сеќаваат дека ваков студен бран немало во последниве 20 години.

 

Студот предизвикува проблеми и на електричната мрежа. Во многу сојузни држави се затворени училиштата и некои универзитети. Аеродромите имаат проблем со одмрзнување на леталата и пистите. Американските медиуми јавија дека само вчера биле откажани речиси 5 илјади летови. Се очекува поларниот бран да престане во текот на викендов.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи