Столтенберг: НАТО не сака нова студена војна

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека руското кршење на Спогодбата за нуклеарните сили со среден досег претставува тежок безбедносен предизвик.

 

„НАТО треба да се подготвува за свет со повеќе руски ракети, иако Алијансата се обидува да го спаси нуклеарниот договор од 1987 година. Тој договор со децении беше незаобиколив за контрола на наоружувањето. НАТО не сака нова Студена војна, ние не сакаме нова трка во наоружување“, рече Столтенберг по разговорите со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Софија, по повод 15-годишнината од бугарското влегување во НАТО.

 

На почетокот на февруари, Вашингтон најави дека се повлекува од Договорот за нуклеарни сили со среден дострел од 1987 година меѓу САД и СССР. Вашингтон ја обвини Москва дека го прекршува договорот. Русија исто така го суспендира своето учество во договорот, ги обвини САД за „измислени обвинувања“ и најави дека ќе почне со развој на нови ракети.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video