Ватикан ќе ги отвори тајните архиви од Втората Светска Војна

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Папата Франциско изјави дека Ватикан целосно ќе ги отвори тајните архиви од времето на папата Пие XII. Евреите со децении бараат отворање на тајните архиви, бидејќи го обвинуваат папата Пие XII кој ја предводеше црквата од 1939 до 1958 година дека отворено не зборувал за Холокаустот.

 

Неговите бранители сметаат дека Пие XII работел зад сцената, обидувајќи се да ги спаси оние кои биле прогонувани од нацистите, вклучително отворајќи ги вратите на манастирите и другите црковни објекти за да се засолнат Евреите.

 

Архивите ќе бидат отворени на 2 март наредната година на 81 годишнина од изборот на Пие XII за папа. Папата Франциско порача дела црквата нема да се плаши од историјата и додавајќи дека наследството на Пие XII било третирано со „предрасуди и претерување“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video