Ватикан ќе ги отвори тајните архиви од Втората Светска Војна

Facebook
Twitter
Email
Print

Папата Франциско изјави дека Ватикан целосно ќе ги отвори тајните архиви од времето на папата Пие XII. Евреите со децении бараат отворање на тајните архиви, бидејќи го обвинуваат папата Пие XII кој ја предводеше црквата од 1939 до 1958 година дека отворено не зборувал за Холокаустот.

 

Неговите бранители сметаат дека Пие XII работел зад сцената, обидувајќи се да ги спаси оние кои биле прогонувани од нацистите, вклучително отворајќи ги вратите на манастирите и другите црковни објекти за да се засолнат Евреите.

 

Архивите ќе бидат отворени на 2 март наредната година на 81 годишнина од изборот на Пие XII за папа. Папата Франциско порача дела црквата нема да се плаши од историјата и додавајќи дека наследството на Пие XII било третирано со „предрасуди и претерување“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи