Европскиот парламент го укинува летното и зимско сметање на времето

Facebook
Twitter
Email
Print

Европратениците го изгласаа предлогот од 2021 година да престане поместувањето на стрелките на часовникот, односно пресметувањето на зимско и летно сметање на времето.

 

„Земјите кои планираат да останат на летното сметање на времето треба да ги поместат стрелките последен пат во март 2021 година, а оние кои сакаат да останат на зимското сметање на времето во октомври 2021 година“, пренесе Спутник.

 

Македонските граѓани, во недела наутро, треба да го поместат часовникот за 1 час понапред, со што започнува летното сметање на времето, кое ќе трае до последната седмица во октомври.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи