Европскиот парламент го укинува летното и зимско сметање на времето

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Европратениците го изгласаа предлогот од 2021 година да престане поместувањето на стрелките на часовникот, односно пресметувањето на зимско и летно сметање на времето.

 

„Земјите кои планираат да останат на летното сметање на времето треба да ги поместат стрелките последен пат во март 2021 година, а оние кои сакаат да останат на зимското сметање на времето во октомври 2021 година“, пренесе Спутник.

 

Македонските граѓани, во недела наутро, треба да го поместат часовникот за 1 час понапред, со што започнува летното сметање на времето, кое ќе трае до последната седмица во октомври.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video