Прилепчанецот Александар Стојкоски незапирлив, повторно прв на „Водно-Матка Треил Маратон”

Припчанецот Александар Стојкоски и оваа година беше победник на второто издание на „Водно-Матка Треил Маратон” на кој учествуваа 400 тркачи од 20 држави. Оваа трка во планинско трчање се одржува по втор пат, а лани исто така прв на целта приистигна Стојкоски.

 

„Имаше 2 трки, едната долга 26 км со 1.650 метрии висинско иискачување илии полумаратон, а другата беше долга 42 км. со 3.100 метри висинско искачување или маратон. Јас трчав на 42 км. Трката се одржува втора година и две години по ред победник сум јас. Лани победив со време од 4 часа и 47 минути, а годинава со време од 4 часа и 42 минути, но  треба да се напомене тоа дека годинава трката беше подолга за 3 км.“, истакна Стојкоски.

 

Маратонската трка на која учествуваа 108 учесници минуваше низ најинтересните и атрактивни делови на Водно и Матка, повеќе културно-историски споменици и природни убавини на скопскиот регион. Од стартуваните учесници, 102 успеаја да ја финишираат во временскиот лимит од 11 часа.

 

 

Второ и третопласирани во маратонот завршија Аслан Елези од Косово – 5:19:51, а трет Виган Хоџа 6:14:37.

 

Во женска конкуренција најбрза беше Сања Најдовски со време од 6:42:26, втора беше Бугарката Теодора Захариева 6:51:28, а на трето место заврши Катерина Шиповиќ со време од 7:27:12.

 

На полумаратонската трка стартуваа 268 тркачи од кои 261 успеаја да влезат во финиш во предвидените 7 часа. Најбрз на оваа трка беше Марјан Бонев со време од 2:29:11, втор беше Никола Илиевски – 2:37:53, а трет Љубомир Тодоров од Бугарија – 2:40:30.

 

Во женска конкуренција прва беше Србинката Марија Ѓорѓевиќ 3:28:08, втора Бат-Шеба Ван Дер Берг од Холандија со време од 3:31:13, a на трето место заврши Ивана Пекевска со време од 3:37:49.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи