Евакуација на преку 800.000 луѓе поради тропски циклон во Индија

Facebook
Twitter
Email
Print

Индиската влада ќе евакуира преку 800.000 луѓе и е во состојба на готовс поради тропскиот циклон Фани, кој што се очекува да го погоди источниот брег на земјата.

 

Прабхат Ранјан Мохапатра, висок офицер во канцеларијата за итна помош соопшти дека тимовите веќе се на место и дека мора да евакуираат 800.000 луѓе од државата Одиша на побезбедни места.

 

Како што пренесува Ројтерс, евакуацијата ќе се спроведе со автобуси, бродови и возови, а раселените ќе бидат распоредени во прифатни објекти, училишта и универзитети.

 

Индиската Национална агенција за справување со катастрофи претходно неделава соопшти дека силниот циклон ќе го погоди брегот на Одиша на 3 мај со обилни врнежи и со брзина на ветрот од 175 до 205 километри на час.

 

Сезоната на тајфуни во Индија обично трае од април до декември, со силни бури кои често наметнуваат потреба од евакуација на илјадници луѓе. Често пати невремето зад себе остава многу жртви и штета на посевите и имотот во Индија и во Бангладеш.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи