Доминација на браќата Јованоски на Пролетниот параглајдинг куп 2019 во Крушево

Во Крушево денеска заврши Пролетниот параглајдинг куп 2019 каде комплетна доминација имаа браќата Мартин и Бројан Јованоски од Прилеп. Имено Мартин Јованоски го освои првото место во  Overol, а Борјан Јованоски првотот место во Serial класа.

 

Ова е само надополнување на огромниот успех на Борјан Јованоски кој од јуни 2019 е на 3-тото место на Светската ранг листа.

 

Наградите се доделуваа во три категории: мажи, жени и севкупни победници.

 

Општина Крушево за најдобрите додели награди во две од трите категории и тоа: напреден инструмент за летање, Вариометар со ГПС уред и резервен падобран.

 

Пролетен меѓународен параглајдинг куп Крушево 2019 година е дел од Проектот за локална и регионална конкурентност финансиран од Европска Унија, имплементиран од Кабинетот на заменик министерот за економски прашања и општина Крушево, а Светска Банка се јавува како администратор на проектот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи