Голем успех за борците на прилепски „Максам“ во Швајцарија

На 8 јуни во градот Винтертур во Швајцарија се одржа меѓународен натпревар во Кик бокс дисциплини К1 и Таи бокс во организација на ICF „International Charity Fights“. Учествуваа борци од многу држави Швајцарија, Германија, Албанија, Србија, Македонија, Косово, со свои претставници во машка и женска конкуренција.

 

„Од нашиот клуб „Максам“ Прилеп настапија 3 натпреварувачи и сите тројца имаа победа.

 

  • Марио Пеливаноски победа на поени против Ваид Ибрахими Швајцарија дисциплина К1, категорија 57кг.
  • Дино Пеливаноски победа на поени против Радојевиќ Стефан – Швајцарија дисциплина Таи бокс категорија 54кг.
  • Далибор Кафеџиоски победа на поени против Џулиан Пастори од Швајцарија дисциплина Таи бокс категорија 65 кг.

 

Нашите натпреварувачи имаа одличен настап и покрај долгото патување беа спремни кондиционо и технички. На крај на турнирот имаше професионални борби за титули, имаше одлични борци и борби. Едно големо искуство за нас, стекнавме нови пријатели нови контакти. Продолжуваме со работа и тренинзи не очекуваат нови натпревари на државно и меѓународно ниво“, вели Пеце Ангелески од клубот „Максам“ од Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи